Vyhľadať
Close this search box.
deti sa učia

7 tipov, ako motivovať dieťa k učeniu

Každé dieťa môže byť v škole šikovným a dobrým žiakom. Niektorí možno majú silnejšiu predispozíciu a darí sa im v učení viac, no veľa závisí aj od výchovy. Je dôležité, aby ste deti k učeniu motivovali správne. Ako na to? Celý článok

Zdieľať

Každé dieťa môže byť v škole šikovným a dobrým žiakom. Niektorí možno majú silnejšiu predispozíciu a darí sa im v učení viac, no veľa závisí aj od výchovy. Je dôležité, aby ste deti k učeniu motivovali správne. Ako na to?

Nie všetky dni sú také, že sa nám do všetkého chce. Preto je pochopiteľné, že ak deti prídu po celom dni zo školy a krúžkov, môžu sa cítiť unavené a hneď sa do učenia nehrnú. Povinnosti si však treba plniť, a to je dôležité učiť už od útleho veku.

Praktický tip: Ak na dieťati dlhšie pozorujete, že sa mu v učení nedarí, môže trpieť aj jednou z najčastejších porúch, ako je napríklad dyslexia, ADHD či dyskalkulia.

 

1.Nastavte si režim

Organizácia je v rámci učenia veľmi dôležitá. V prvom rade nastavte dieťaťu režim, kedy sa bude učiť. Niektorým sa totiž učí lepšie hneď po príchode zo školy, iným zase večer. Vyskúšajte preto obe varianty a sami uvidíte, ktorý čas bude na prípravu do školy ideálny. Pomôžte deťom aj v organizácii zošitov, kníh či papierov. Ak budú mať všetko pekne podelené, určite sa im bude učiť lepšie a nebudú z deorganizácie frustrovaní.

 

2.Veďte deti k čítaniu

deti-si-čítajú Čítanie je v živote veľmi potrebné. Dokáže totiž rozviť slovnú zásobu a podporuje aj formálnu komunikáciu. Čím viac budete s deťmi čítať, tým to bude pre nich lepšie. Nadobudnuté zručnosti budú môcť uplatniť aj v škole a pri učení. Je tiež dokázané, že študenti, ktorí nemajú problém s čítaním majú schopnosť učiť sa rýchlejšie a viac si aj zapamätajú.

 

3.Doprajte deťom voľný čas

Príliš prísna výchova nie je správna. Je dôležité mať nastavené isté pravidlá, no určite to netreba zbytočne preháňať. Ak by deti cítili tlak z vašej strany, mohli by sa do seba uzavrieť a od učenia stiahnuť. Preto im nechajte voľnú ruku, napríklad aj vo výbere témy na školský projekt. Tiež je dôležité, aby ste im dopriali čas na vlastné záujmy. Kamarátov, krúžky či hranie sa.

 

4.Nezameriavajte sa na známky

Keď vám dieťa zo školy prinesie horšiu známku, nekričte po ňom a už vôbec netrestajte. Je normálne, že sa mu občas niečo nevydarí. Radšej ho podporte a motivujte k tomu, aby sa nabudúce do školy naučilo lepšie.

Neváhajte mu s učením pomôcť, vyskúšajte ho, prípadne mu vymyslite vlastné testovacie otázky, ktoré bude musieť vyplniť a ktoré mu následne aj skontrolujete. Je dokázané, že deti si preskúšaním zapamätajú oveľa viac učiva, ako keby sa všetko učili samé.

 

5.Škola hrou

Deti určite ocenia, keď sa s nimi budete učiť zábavnou formou. V tomto prípade sa kreativite medze nekladú. Využívanie hier na deti-sa-učia-hravou-formou vzdelávanie je skvelým nástrojom, ako v deťoch prehĺbiť učenie, rozviť ich schopnosti a zručnosti. Aj to je dôvod, prečo sa edukatívne hry využívajú v školách čoraz častejšie. Deti si totiž rýchlejšie spoja hru s učením a veľa si z toho odnesú.

 

6.Nájdite si čas

Je pochopiteľné, že chodíte do práce a na deti nemáte vždy dostatok času. Aj napriek tomu by ste sa však mali posnažiť a nájsť si aspoň hodinu v dni, kedy sa budete dieťaťu a jeho škole venovať. Neváhajte sa striedať s manželom či staršími súrodencami vašej ratolesti. Je však dôležité, aby videlo, že aj vy máte snahu a bude ho to o to viac motivovať lepšie sa učiť.

 

7.Odmeňujte za dosiahnuté výsledky

Deti môžete motivovať k učeniu aj tým, že ich odmeníte za dosiahnuté výsledky. Ak sa im podarí nejaká písomka, úloha, prípadne budú mať dobré vysvedčenie. Samozrejme, netreba to preháňať zbytočne drahými darmi, pretože by si následne mohli deti myslieť, že sa učia len kvôli tomu. Za vysvedčenie im môžete pripraviť napríklad malú párty so spolužiakmi. Občerstvenie na detskú oslavu, spoločenské hry a kopec zábavy – to je zaslúžená odmena!

Najnovšie články