Vyhľadať
Close this search box.
zdravé-stravovacie-návyky-pre-deti

Ako naučiť deti zdravým stravovacím návykom?

To, ako sa stravujú vaše deti hovorí veľa o tom, aké návyky máte u vás doma. Pokiaľ budete neustále konzumovať tučné, mastné jedlá plné kalórií, vaše dieťa si na to rýchlo navykne a nebude sa chcieť stravovať zdravo. Preto ich musíte učiť k dobrým stravovacím návykom už od útleho veku. Celý článok

Zdieľať

To, ako sa stravujú vaše deti hovorí veľa o tom, aké návyky máte u vás doma. Pokiaľ budete neustále konzumovať tučné, mastné jedlá plné kalórií, vaše dieťa si na to rýchlo navykne a nebude sa chcieť stravovať zdravo. Preto ich musíte učiť k dobrým stravovacím návykom už od útleho veku.

Pokiaľ chcete podporiť imunitný systém vašich detí, mali by ste začať tým, že im upravíte stravu. Čo je to vlastne zdravé stravovanie? Mnohí sa hneď zhrozia a pod týmto pojmom si predstavia len konzumáciu šalátov. To však nie je pravda. Zdravé stravovanie pozostáva z vyváženej a pestrej stravy, ktorá je bohatá na živiny. Obzvlášť u detí je mimoriadne dôležité, aby jedli pestrú stravu, pretože sú vo vývine.

Nezabúdajte: Pokiaľ vášmu dieťaťu nejaká zo zdravých potravín nechutí, aj napriek tomu, že ju vyskúšalo opakovane, nenúťte ho do toho, aby to jedol. Ani dospelým predsa nechutí všetko.

 

Cesta k ovociu a zelenine ovocie-a-zelenina-pre-deti

Najskôr by ste mali deti naučiť konzumovať viac ovocia a zeleniny. Možno to pre nich nie je zrovna najchutnejšia potravina a radšej by uprednostnili sladkosti či slané chrumky, no zelenina a ovocie sú základom k pevnejšiemu zdraviu.

Obsahujú totiž vitamíny, minerály a vlákninu. Tieto zložky sú nevyhnutné pre správny rast a vývin. Neváhajte im preto pripraviť zeleninové tyčinky alebo ovocný pohár. Ak im budete zdravé jedlo pripravovať v zábavnejšej forme, určite to viac ocenia a navyknú si naňho.

Praktický tip: Deťom do školy pribaľte na desiatu aj určité množstvo zeleniny a ovocia. Uvidíte, že si na to časom zvyknú a neskôr radi uprednostnia ovocie a zeleninu, napríklad pred sladkosťami.

 

Zdravé variácie jedál

Mnohí rodičia nevedia, ako deťom pripraviť zdravé potraviny a do čoho ich vlastne zahrnúť. Nuž, je to jednoduché. Neváhajte im spraviť zdravé smoothie, zeleninové špagety alebo pizzu z celozrnného cesta. Spôsobov a variácií je skutočne spektrum.

Prihliadajte však na to, aby vaše dieťa jedlo vyváženú stravu. Na tanieri by tak malo byť dostatok bielkovín, sacharidov, zdravých tukov a vlákniny. Neváhajte experimentovať a vytvárať neustále nové jedlá, ktoré budú plné živín. Vaše deti si ich zamilujú o to viac, keď vám budú môcť pri varení aj pomáhať.

 

Obmedzte sladké odmeny

zdravé-stravovanie-pre-deti Poznáte to, vaša ratolesť má výborné výsledky v škole, zvládla vyšetrenie u lekára, vyhrala súťaž a niečo sa jej podarilo. Čo spravíte ako prvé? Pravdepodobne jej kúpite sladkú odmenu. To by ste však mali obmedziť. Dieťa si totiž na sladké navykne veľmi ľahko a bude ho potom od vás vyžadovať neustále.

Namiesto sladkej odmeny choďte na ihrisko, do kina, prípadne dieťaťu kúpte zábavnú spoločenskú hru. Akú? Výborným riešením je stavebnica Laq. Tá totiž podporuje jemnú motoriku u detí, zlepšuje pamäť a fantáziu. Takýto druh odmeny je určite lepší, ako sladkosti.

 

Dostatočný pitný režim

Vždy sa uistite, že vaše dieťa pije aj dostatok vody. Práve tá je totiž dôležitá pre správne fungovanie celého organizmu. Ideálne, ak pije nesladené nápoje, prípadne bylinkové čaje. Pitie nadmerného množstva džúsov alebo sladených nápojov totiž častokrát vedie aj ku vzniku zubných kazov.

 

Zdravá strava = menej ochorení

Áno, vznik ochorení síce zapríčiňuje viacero faktorov, avšak je známe, že strava vie ovplyvniť veľa. Preto, ak vaše deti budete už od útleho veku učiť zdravým stravovacím návykom, bude to pre neho zvyk, ktorý bude mať možno do konca života. Každý by mal totiž premýšľať nad tým, čo konzumuje a či to má aj dostatok živín. Tie sú potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu.

 

Najnovšie články