Vyhľadať
Close this search box.
začína školský rok

Máte doma prváka? Takto ho pripravíte do školy!

Prvý školský deň je pre každé dieťa pomerne náročný. Predsa len, ide o významný prechod v živote. Už žiadna škôlka a celodenné hranie či zábava. Teraz prichádza rad na poriadne vzdelávanie a plnenie si svojich povinností. Ak máte doma prváka aj vy, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi, ako ho čo najlepšie pripraviť do školy. Celý článok

Zdieľať

Prvý školský deň je pre každé dieťa pomerne náročný. Predsa len, ide o významný prechod v živote. Už žiadna škôlka a celodenné hranie či zábava. Teraz prichádza rad na poriadne vzdelávanie a plnenie si svojich povinností. Ak máte doma prváka aj vy, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi, ako ho čo najlepšie pripraviť do školy.

Keďže je prvý školský deň pre každého prváka do istej miery stresujúci, odporúčame vám dôkladne ho na túto udalosť pripraviť. Vďaka tomu sa vyhne stresu, napätiu a všetko tak prebehne maximálne hladko. Pravdepodobne by ste totiž netúžili po tom, aby bolo vaše dieťa v tento významný deň nervózne a plakalo. Našťastie, existuje hneď niekoľko odporúčaní, ktoré dokážu pomôcť pri príprave prváka do školy.

Nezabúdajte: Ak chcete, aby sa vaše dieťa cítilo v prvý školský deň príjemne a komforte, neváhajte ísť s ním. Keď bude vidieť, že ste mu nablízku, určite sa nebude cítiť v strese. Za odmenu môžete ísť následne do cukrárne, na ihrisko alebo do kina. Určite to váš prváčik veľmi ocení.

 

Zoznámte ho so školou

deti idú do školy Prvákovi nebude prostredie školy úplne cudzie, ak ho s ním predtým dobre zoznámite. Preto sa choďte so svojím dieťaťom prejsť k okoliu školy aj niekoľkokrát. Uvidíte, že ho na školu navnadíte a v konečnom výsledku sa do nej bude aj tešiť. V prípade, že vaše dieťa bude do školy cestovať autobusom, neváhajte sa na tejto trase spolu previesť.

Naučíte ho tak, ako správne cestovať a dieťa si všetko rýchlejšie osvojí. Samozrejme, prvé dni školy odporúčame, aby prváčik necestoval úplne sám. Predsa len, mohlo by to byť nebezpečné a pokiaľ si danú trasu celkom neosvojí, sprevádzajte ho vy alebo jeho súrodenci či kamaráti.

 

S dieťaťom komunikujte

Komunikácia je základ. Preto o všetkom komunikujte so svojím dieťaťom. Porozprávajte sa o tom, ako to v škole funguje, čo sa tam robí a aké sú tam pravidlá. Deti to častokrát veľmi zaujíma, no zo strany rodičov to majú zle vysvetlené. Preto, ak bude budúci prváčik dobre informovaný, určite bude mať z celého nástupu do školy menší stres.

Môžete sa o škole rozprávať aj pri hraní spoločenských hier, nemusí to byť všetko tak formálne. Napríklad, skvelým riešením je stavebnica LaQ, pri ktorej si deti dokonale posilňujú svoju kreatívnu stránku a stránku myslenia.

 

Domáce učebné prostredie

školák sa učí doma Na mieste je tiež vytvoriť dieťaťu učebné prostredie. Neváhajte mu preto zaobstarať stôl a stoličku, lampu a všetky ďalšie potrebné záležitosti. Je dôležité, aby mal školák dostatok priestoru na písanie, čítanie a plnenie si svojich domácich úloh. S tými by ste mu určite mali spočiatku pomáhať, vaše dieťa to ocení.

Náš tip: Pokiaľ bude vaše dieťa chcieť, môžete si nejaké základné učivo prebrať už počas leta. Samozrejme, skúste to hravou formou a do ničoho ho za žiadnych okolností nenúťte. Vďaka tomu však môžete vytvoriť svojej ratolesti rutinu, ktorú bude následne dodržiavať aj počas školského roka.

 

Podpora imunity je kľúčová

Keďže po prázdninách dieťa opäť nastúpi do kolektívu detí, mali by ste venovať pozornosť aj jeho imunite. Predsa len, najmä v jesennom a zimnom období môže veľmi rýchlo dôjsť k nákaze nejakou chorobou alebo infekciou. Preto dbajte na zvýšený prísun ovocia, zeleniny a vitamínov.

Pripravte sa na to, že dieťaťu budete pripravovať každý deň aj desiatu do školy. Snažte sa, aby bola čo najviac vyvážená a pestrá. Taktiež dbajte na dodržiavanie pitného režimu u detí. Je to v rámci imunity veľmi dôležité. Žiadna teplota, kašeľ či nádcha vás tak nezaskočia.

Najnovšie články