Vyhľadať
Close this search box.
Podpora učenia detí

Podporte učenie u detí! Poradíme vám, ako na to

Trápi sa vaše dieťa s učením? Mali by ste mu s tým určite pomôcť! Rozhodne ho však do ničoho netlačte, pretože by to bolo len horšie. Práve preto dajte na naše odporúčania, ktorými sa môžete inšpirovať. Vaše dieťa tak budú čakať v škole lepšie výsledky. Celý článok

Zdieľať

Trápi sa vaše dieťa s učením? Mali by ste mu s tým určite pomôcť! Rozhodne ho však do ničoho netlačte, pretože by to bolo len horšie. Práve preto dajte na naše odporúčania, ktorými sa môžete inšpirovať. Vaše dieťa tak budú čakať v škole lepšie výsledky.

Pravdepodobne ste sa už neraz stretli so situáciou, kedy sa vášmu dieťaťu jednoducho nechcelo učiť. Samozrejme, v niektorých prípadoch je to skutočne pochopiteľné, najmä ak sa vcítite do jeho kože. Ak je toho na vaše dieťa veľa, mali by ste mu dopriať aj relax. My vám prinášame odporúčania, ktoré by mohli pomôcť dieťaťu k lepšiemu a efektívnejšiemu učeniu. Poradíme vám, ako na to!

 

Do ničoho vaše dieťa nenúťte

Aj keď to možno je v niektorých situáciách veľmi ťažké, nemali by ste vaše dieťa do učenia nútiť. Malo by prísť samé na to, ako veľmi je vzdelávanie v živote dôležité. Všetko však má svoje hranice. Tiež nie je dobré, ak výsledky vašej ratolesti úplne ignorujete.

Preto je v tomto prípade dôležité nájsť zlatý stred. Ak bude chcieť vaše dieťa pomôcť s učením, urobte tak. Určite ho však nenúťte a nevyhrážajte sa mu, pretože by to mohlo spôsobiť len to, že sa mu učenie úplne zhnusí a nebude kvôli tomu dosahovať dobré výsledky v škole.

 

Riešením môže byť dobrá motivácia

Tým, samozrejme, nemyslíme, že budete kupovať svojej ratolesti neustále nový telefón, počítač či dovolenky. Máme na mysli motivácie, ako napríklad to, že keď sa úspešne niečo naučí a dosiahne dobré výsledky v škole, môžete ho zobrať na koláč do cukrárne, prípadne mu dovoliť pozrieť si jeho obľúbený film. Možno by ste neverili, no u detí je dobrá motivácia základom k úspechu.

 

Nebuďte perfekcionisti

Ako dobre viete, všetci robíme chyby. To platí aj u detí. Ak sa mu nedarí mať samé jednotky, nebuďte na neho prísni. Predsa len, deti môžu byť šikovné aj keď majú inú známku. Preto vaše dieťa neposudzujte podľa toho, akú známku vám donesie domov. Samozrejme, keď to budú zlé výsledky, určite by ste mu mali dohovoriť, nech sa učí viac a známku si opraví. Avšak ak nemá na vysvedčení samé jednotky, nie je to žiadna hanba.

Nezabúdajte: Vždy vaše dieťa podporujte k tomu, aby dosahovalo čo najlepšie výsledky v škole. Ak budete vidieť jeho snahu a chuť učiť sa, je to to najlepšie, čo môžete cítiť. To, že donesie občas domov dvojku alebo trojku predsa nič nehovorí o jeho šikovnosti a snahe niečo dosiahnuť. Preto na to vždy myslite a vyhnite sa karhaniu.

 

Podporte jeho kreatívne myslenie

Pravdepodobne viete, že sa deťom učí zle, ak sú celý deň v škole, následne prídu domov a opäť sa musia učiť. Preto im doprajte priestor aj na nejakú aktivitu. Niektorým deťom pomáha pohyb, iným nejaká hra. Nemyslíme tú na počítači. Výborným riešením je napríklad kreatívna stavebnica LaQ, ktorá je vyrobená tak, aby podporila učenie, tvorivosť a kreatívnu stránku myslenia. Vaše dieťa sa tak bude učiť rýchlejšie a výrazne efektívnejšie.

 

Vždy dieťa preskúšajte

Určite si vo svojom dni nájdete pár desiatok minút, aby ste sa venovali vášmu dieťaťu. Skúste ho vždy po tom, ako sa doučí, preskúšať danú látku. Je to veľmi dôležité, pretože vďaka tomu budete môcť zistiť, kde má dieťa nedostatky, prípadne, čo by sa malo ešte doučiť.

Okrem iného, ide o akýsi psychologický ťah. Ak bude vaša ratolesť vedieť, že ho po učení čaká preskúšanie, naučí sa to oveľa lepšie. Nezabúdajte ho odmeniť, prípadne mu pomôcť s ťažkými časťami danej látky.

Naša rada: Ak vaše dieťa budete pravidelne preskúšavať z učiva, ľahko zistíte aj to, či nemá náhodou nejakú poruchu, ktorá by mu bránila v dosiahnutí lepších výsledkov. Môže ísť napríklad o dyslexiu, dysgrafiu, dyskalkúliu či iný problém, ktorý je potrebné riešiť už v jeho začiatkoch.

Najnovšie články

Ďakujeme za návštevu

Zadajte Vašu emailovú adresu a my Vám na ňu pošleme zadarmo omaľovánky hasičského autíčka a Stegosaura.